Pierwszoklasiści małymi detektywami

24 października 2019 roku uczniowie klasy pierwszej rozpoczęli realizację projektu pt. „Mali detektywi. Jakie tajemnice kryje świat wokół nas?” Fundacji Uniwersytet Dzieci. Dzięki projektowi dzieci będą poznawać tajniki matematyki, przyrody i informatyki. Rozwiną również swoje umiejętności plastyczne i kompetencje społeczne (współpraca, praca w grupie).

Projekt składa się z 8 scenariuszy zajęć. Część z nich połączona jest ze sobą motywem detektywistycznym, który rozbudzi ciekawość uczniów i zwiększy w nich chęć uczenia się i poznawania świata. Na każdych z 8 zajęć uczniowie poznają inną zagadkę, którą „mali detektywi” będą starali się rozwiązać. Scenariusze zajęć dotyczą różnych dziedzin nauki, ale łączy je potrzeba poszukiwania wiedzy i praca zespołowa. Wszystkie zajęcia rozwijają ponadto u uczniów umiejętność formułowania wniosków na podstawie własnych doświadczeń.
Pierwsze zajęcia, które odbyły się 24 października 2019 roku, miały tytuł „Jak trenować myślenie?”. Dzieci podczas nich czytały mapę, rozmawiały na temat filmu i tekstu, kreatywnie rozwiązywały problem, przygotowując przyjęcie urodzinowe z materiałów dostępnych w klasie, opracowały plan działania w sytuacjach, kiedy coś nas zaskoczy.
Uczniowie pracowali w trzech zespołach. Efekt końcowy zaskoczył ich samych, czego wyraz dali w spontanicznych oklaskach i odśpiewaniu „Sto lat”. Wszyscy doskonale ze sobą współpracowali, dzielili się pomysłami i emocjami. Uczniowie z zaciekawieniem czekają na kolejne zajęcia w ramach projektu.

Dorota Zaręba