Święto Zabaw Podwórkowych

28 września 2018 roku w naszej szkole odbyło się Święto Zabaw Podwórkowych. Było to podsumowanie jednego z działań w ramach realizacji przez Stowarzyszenie „Tratwa” projektu „Otwarcie drzwi na podwórko”. W dawne zabawy podwórkowe wspólnie bawili się uczniowie ze szkół z Bukwałdu i Spręcowa.

– Projekt „Otwarcie drzwi na podwórko” ma na celu zaproszenie dzieci do zabaw podwórkowych, w które dawniej bawili się ich rodzice i dziadkowie – mówi pani Joanna Żurek, koordynatorka projektu. – W czerwcu i lipcu spotykaliśmy się z osobami starszymi z Bukwałdu, Barkwedy i Brąswałdu. Słuchaliśmy o dawnych zabawach, zgodnie z przekazanymi przez rodziców i dziadków instrukcjami dzieci same wykonywały rzeczy potrzebne do poszczególnych zabaw, a potem wspólnie się w nie bawiliśmy. Ideą projektu było też wzmocnienie więzi międzypokoleniowej, pielęgnowanie żywych relacji między dziećmi oraz pokazanie im ciekawej alternatywy dla komputerów i smartfonów – dodaje pani Joanna.

Dzieci chętnie uczestniczyły w spotkaniach i z uwagą słuchały dorosłych, którzy pełni entuzjazmu, opowiadając o dawnych grach, tak naprawdę opowiadali o swoim dzieciństwie i młodości. Podczas zorganizowanych w ramach projektu warsztatach uczestnicy wykazywali się dużą kreatywnością. Uczyli się robić łódki z kory, łuki i strzały z leszczyny czy wykonywać tor do gry w kapsle. Ważne było dla nich to, że potem mogą te elementy wykorzystać we wspólnej zabawie – zobaczyć, jak łódka płynie po jeziorze, czy strzelić z własnoręcznie wykonanego łuku do tarczy.

– Podczas rozmów z mieszkańcami wielokrotnie słyszałam, że na wsi w ogóle nie słychać dzieci i że trzeba je wyciągać z domów na podwórko. Większość tych zabaw była kiedyś na podwórku, stąd taki tytuł projektu – wyjaśnia koordynatorka. – Byłam bardzo szczęśliwa, gdy po dniu warsztatów, podczas których wykonywaliśmy m.in. kapsle do gry, uczestnicy umawiali się potem na wspólną grę następnego dnia – podsumowuje pani Joanna.

Podczas Święta Zabaw Podwórkowych uczniowie ze Szkoły Podstawowej w Bukwałdzie wcielili się w rolę ekspertów. Przygotowali stanowiska z dawnymi grami podwórkowymi i uczyli w nie grać swoich rówieśników ze szkół w Bukwałdzie i Spręcowie. Można było zagrać w kapsle na specjalnie przygotowanym torze, pograć w gumę, w Piekło-Niebo i w Chłopka, czy sprawdzić swoją zręczność rzucają monetami w grze w „ściankę” bądź „oczko”. Dużym zainteresowaniem cieszyło się rzucanie patykiem do puszek i strzelanie z łuku. Nie zabrakło również zabaw zespołowych – ciuciubabki czy pierścienia.

Uczestnicy projektu do zebranych gier i zabaw podwórkowych wykonali opisy i instrukcje. Zilustrowali je rysunkami instruktażowymi oraz napisali własne komentarze. Wszystko to zaś umieścili w specjalnej „Księdze Zabaw Podwórkowych”. Zarówno oni, jak i inne zainteresowane osoby, będą mogli z niej korzystać, aby nauczyć się danej gry lub zabawy. Obserwując entuzjazm dzieci podczas spotkań, warsztatów oraz „Święta Zabaw Podwórkowych”, wierzymy, że dzieci będą wciąż chętnie spędzać czas na podwórku. Potrzebują do tego tylko drobnej zachęty od nas – dorosłych.

Kazimierz Kisielew