Zajęliśmy II miejsce

W dniu 3 czerwca 2016 roku w Arboretum  w Kudypach odbył się finał międzyszkolnego konkursu wiedzy o lesie „Las bliżej nas”.

Konkurs jest organizowany przez Nadleśnictwo Kudypy i Wojewódzki Fundusz Ochrony Środowiska w Olsztynie. Drużyna ze Szkoły Podstawowej w Bukwałdzie reprezentowana przez Milenę Reddig, Klaudię Wermter i Olafa Truszczyńskiego zajęła II miejsce. Uczniowie wykazali się dużą wiedzą dotyczącą lasu i praktycznymi umiejętnościami w rozpoznawaniu drzew. Gratulujemy i życzymy dalszych sukcesów.

JM

Noc Sów w nasze szkole

W dniach 11-13 marca miało miejsce ogólnopolskie wydarzenie edukacyjne organizowane przez Stowarzyszenie Ptaki Polskie poświęcone sowom – „Noc Sów”. Już po raz piąty liczne organizacje i instytucje włączyły się w tę akcję. Jedną z nich była Szkoła Podstawowa w Bukwałdzie.

– Sowy są pięknymi ptakami, o których uczniowie wciąż mało wiedzą – mówi pani Katarzyna Szkatuła, koordynatorka akcji z ramienia Szkolnego Koła TPL w Szkole Podstawowej w Bukwałdzie. – Uczestnicząc w „Nocy Sów” chcielibyśmy przekazać uczniom wiedzę o tych nocnych drapieżnikach. Pokazać im, jak one wyglądają, jak żyją oraz jak się porozumiewają, gdyż najłatwiej rozpoznawać nocą sowy po wydawanych przez nie odgłosach.

Bukwałdzka Noc Sów rozpoczęła się w piątek o godzinie 17.00. Pani Katarzyna przedstawiła ideę całej akcji. Następnie uczniowie obejrzeli film o gatunkach i życiu sów, którego podsumowaniem był krótki quiz. Kolejnym zadaniem było wykonywanie sów z masy solnej.

– Po tych wszystkich prezentacjach i zajęciach nadszedł czas na poszukiwanie i obserwację sów – dodaje pani Kasia. – W tym celu udaliśmy się do Ośrodka Rehabilitacji Ptaków Dzikich prowadzonego przez Fundację Albatros. Tam pani Ewa Rumińska uzupełniła wiedze uczniów nt. sów oraz pokazała kilka z nich, które aktualnie przebywają w Ośrodku na rehabilitacji.

Na zakończenie, w drodze powrotnej do szkoły, uczniowie wzięli udział w podchodach. Sów co prawda nie udało się im usłyszeć z powodu zbyt dużego gwaru, ale zdobyta przez uczniów wiedza z pewnością przyczyni się w przyszłości do tego, że będą chronić te piękne nocne ptaki.

Kazimierz Kisielew

« pierwszapoprzednia12następnaostatnia »