forex trading logo


Uroczyste zakończenie

roku szkolnego 2014/2015

w Szkole Podstawowej w Bukwałdzie

odbędzie 26 czerwca 2015 roku

o godzinie 8.00.


 

Sobótka Bukwałdzka

 

Obrzędy i obyczaje słowiańskie, spektakl nad jeziorem, wspólne śpiewanie warmińskich przyśpiewek, koncert oraz przedstawienie teatru ognia - to wszystko czekało na miłośników dawnych tradycji, którzy w sobotę 20 czerwca zawitali do Bukwałdu. Przyczynkiem ku temu była, odbywająca się już po raz szósty, „Sobótka Bukwałdzka”. Przepiękny obrzęd sobótkowy przedstawili uczniowie naszej szkoły.

- Dzisiejszej imprezie patronuje hasło: „W pięknym miejscu na Warmii mieszkamy, a sąsiada zza płotu nie znamy” – mówiła na początku prowadząca całą imprezę Jadwiga Orzołek, instruktorka z GOK-u w Dywitach. – Spotykamy się tu już po raz szósty w ten sobótkowy wieczór, aby wspólnie przebywać w kręgu tradycji i kultury.
Na początku odbył się występ uczniów z naszej szkoły. Przedstawili oni warmińskie zabawy i przyśpiewki. Zaśpiewali m.in. „Zieloną rutkę”, „Kaczuszkę”, a także „Pod borem, pod lasem” i „Koci, koci łapki”. Zaprezentowali zabawy „Lisek” i „Koza”. Na koniec do wspólnego wykonania warmińskich pieśni ludowych zaprosili zgromadzonych na „Sobótce Bukwałdzkiej” gości.
Wśród nich zaś byli przedstawiciele władz gminy Dywity – zastępca wójta pan Daniel Zadworny i przewodnicząca Rady Gminy pani Sabina Robak oraz przedstawiciele władz powiatu – przewodnicząca Rady Powiatu pani Alicja Wąsik. Swą obecnością uroczystość uświetniła mieszkanka Bukwałdu pani Henryka Bochniarz wraz z mężem Zbigniewem oraz swoimi gośćmi, którymi byli ambasador Stanów Zjednoczonych w Polsce pan Stephen Mull wraz z małżonką.
- To dla mnie niesamowite doświadczenie móc uczestniczyć w takiej imprezie – mówił ambasador do organizatorów Sobótki i zgromadzonych gości. – Dziękuję za gościnę i za lokalne specjały, w szczególności za smaczny bigos.
Zaproszeni goście mogli również posłuchać przepięknych piosenek w wykonaniu „Świątecznej kapeli” z Dobrego Miasta oraz obejrzeć przedstawienie „Dom Smolarza” przygotowane przez młodych, i tych już nieco starszych, mieszkańców Bukwałdu pod czujnym okiem pracowników Olsztyńskiego Teatru Lalek. Podczas obchodów Nocy Sobótkowej nie mogło również zabraknąć tradycyjnego plecenia wianków. Do ich wspólnego wykonywania organizatorzy zaprosili przybyłych na imprezę gości. Wszak najważniejszym elementem tego obrzędu jest puszczanie wianków na wodę. Aby tradycji stało się zadość, popłynęły one na wody Jeziora Bukwałdzkiego.
Pogoda dopisała – deszcz nie pokrzyżował organizatorom i uczestnikom dobrej zabawy – na czas Sobótki niebo się wypogodziło. Dopisali też goście, którzy na zakończenie, już prawie o zmroku, mogli podziwiać występ Teatru Ognia Mandala z Dobrego Miasta. Wieczorem i nocą najbardziej wytrwali mogli zaś potańczyć przy muzyce i pobiesiadować, jak to dawniej bywało, przy ognisku.

Kazimierz Kisielew

Galeria 

Z wizytą w sekcji antyterrorystycznej


Dnia 22 czerwca 2015 roku uczniowie klas „0”-III byli się na ostatniej w tym roku szkolnym wycieczce w Olsztynie. Odwiedzili policyjną sekcję antyterrorystyczną w Olsztynie.

Na początku zwiedzili Park Centralny, bawili się na placu zabaw i ćwiczyli na siłowni. Następnie poszli do Komendy Wojewódzkiej Policji, gdzie zwiedzili Sekcję Antyterrorystyczną. Dzieci dowiedziały się, kto to jest antyterrorysta, kto może nim zostać i jakie warunki musi spełniać. Poznali różne rodzaje wyposażenia policjantów: broń wykorzystywaną w akcjach policyjnych, mundury, które zakłada się w różnych warunkach, tarcze kuloodporne.

Dużym zainteresowaniem cieszył się robot używany na co dzień do przenoszenia niebezpiecznych ładunków, który wjechał do sali, w której były dzieci i przywiózł każdemu niespodziankę. Następnie uczniowie mieli możliwość przejechania się radiowozem policyjnym na sygnale, siąść na motocykl lub policyjny quad.

Dużo radości sprawiło dzieciom także poznanie psa wyszkolonego do wyszukiwania bomb. Pan policjant zaprezentował umiejętności psa oraz ubranie dla tresera niezbędne podczas szkolenia psów. Nie zabrakło także rozmów na temat bezpieczeństwa oraz sposobów unikania zagrożeń w spotkaniach z nieznajomymi czy ze zwierzętami. Tę wiedzę warto było przypomnieć, szczególnie przed zbliżającymi się wakacjami.

K. Sz.


 

Międzyszkolny Konkurs Piosenki Angielskiej


Dnia 15 czerwca 2015 roku w GOK-u w Dywitach odbył się Międzyszkolny Konkurs Piosenki Angielskiej zorganizowany przez Szkołę Podstawową w Bukwałdzie we współpracy z Zespołem Szkolno-Przedszkolnym w Stawigudzie.

W konkursie wzięli udział uczniowie ze szkół: SP Dywity, SP Spręcowo, ZSP Stawiguda i SP Bukwałd. Wszyscy uczestnicy pięknie zaprezentowali swoje umiejętności wokalne i językowe. Jury, po burzliwej naradzie, przyznało następujące miejsca i wyróżnienia.

W kategorii klas I-III:

‒     I miejsce - duet Oliwia Suchecka i Emilia Brewka z SP Bukwałd, ‘If you’re happy and you know it’,

‒     II miejsce - Zuzanna Stawarczyk z ZSP Stawiguda, ‘Five little monkeys’,

‒     III miejsce - Kinga Olejko z SP Bukwałd, ‘Beach song’.

Wyróżnienia otrzymali:

‒     Zuzanna Gębicka - SP Dywity, ‘Holiday at the summer camp’,

‒     Kacper Guszczanowski ZSP Stawiguda, ‘Where is Felix?’.

W kategorii klas IV-VI:

‒     I miejsce - zdobyła Antonina Kisiel z ZSP Stawiguda, ‘Hallelujah’,

‒     II miejsce - duet Małgorzata Urbańska i Małgorzata Bożek z SP Dywity, ‘I really like you’,

‒     III miejsce - Julia Margalska z ZSP Stawiguda, ‘Let it go’.

Wyróżnienia otrzymali:

‒     Eulalia Kołakowska - ZSP Stawiguda, ‘Don’t worry, be happy’,

‒     Wiktoria Banaszek - SP Spręcowo, ‘Heal the world’.

Wszystkim zwycięzcom gratulujemy i życzymy dalszych sukcesów w rozwijaniu swoich umiejętności muzycznych i językowych. Do zobaczenia w przyszłym roku!!!

M.K.


 
« pierwszapoprzednia12345678910następnaostatnia »

Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama