Innowacyjna lekcja przyrody

w Ptasiej Akademii

Pierwszoklasiści z naszej szkoły odwiedzili 23 maja „Ptasią Akademię” prowadzoną przez panią Ewę Rumińską. Poznawali tam rośliny, które rosną wokół nas, a następnie przygotowały z nich pyszną zupę. Oczywiście tak, jak czyniono to dawniej – na ognisku.

– Nasze wizyty są częścią cyklu zajęć przyrodniczych, podczas których uczniowie poznają przyrodę w sposób naturalny i empiryczny – mówi pani Katarzyna Szkatuła, wychowawczyni klasy I. – Dziś tematem były rośliny. Pierwszoklasiści rozpoznawali wybrane gatunki roślin, w tym zioła i rośliny lecznicze. Następnie ich zadaniem było zebranie tych odpowiednich, z których pod okiem pani dr Ewy Rumuńskiej zrobiły samodzielnie zupę. Dzieci były mile zaskoczone jej smakiem.

Wspólnie ugotowano zupę, w skład której weszły m.in. takie rośliny jak: mniszek lekarski, jasnota biała, estragon, oregano i pokrzywa zwyczajna. Wywar przygotowano na otwartym ogniu, bez dodatku soli. W ten sposób dzieci mogły szybko i w praktyczny sposób wykorzystać wiedzę zdobytą podczas tych zajęć.

– Podczas tych innowacyjnych zajęć uczniowie klasy I dowiedzieli się także, w jaki sposób rośliny produkują tlen – dodaje pani Katarzyna. – Po powrocie do szkoły nie tylko wspominały smak ziołowej zupy, którą przygotowały, lecz wykonały również mapę myśli, aby lepiej zapamiętać i w przyszłości wykorzystać zdobytą wiedzę.

zak