NASZE PRZEDSZKOLE CZYTA DZIECIOM

Projekt opracowany został na podstawie założeń programu „Czytające Przedszkola” będącego jedną z form kampanii społecznej „Cała Polska czyta dzieciom”.

Celem projektu jest zapoznanie dzieci z wybranymi utworami literackimi, rozbudzanie zainteresowania książką jako źródłem wiedzy i przyjemności, współpraca z rodzicami i środowiskiem w zakresie popularyzacji czytelnictwa.

Fundacja „ABC XXI – Cała Polska Czyta Dzieciom” opracowała kryteria wyboru książek oraz

„Złotą Listę”

najbardziej polecanych tytułów do głośnego czytania dzieciom.

W ramach projektu w roku szkolnym 2015/2015 w naszym przedszkolu będziemy:

- codziennie czytali dzieciom po 20 minut!;
- stworzymy w sali kącik czytelniczy;
- czas czytania dostosujmy do możliwości koncentracji uwagi dzieci;
- czytaniu będą towarzyszyły zajęcia inspirowane lekturą (rozmowy i zabawy językowe, zabawy ruchowe i muzyczne, zajęcia plastyczne);
- będziemy zapraszali do czytania gości;
- zapiszemy przedszkolaki do biblioteki szkolnej.
- na spotkaniu z rodzicami przeprowadzona będzie pogadanka na temat potrzeby czytania dzieciom w domach, radykalnego ograniczenia czasu oglądania telewizji i korzystania z komputera, a także konieczności nadzorowania oglądanych przez dzieci programów telewizyjnych i gier komputerowych.

Lekcja w bibliotece pedagogicznej

Uczniowie klasy I oraz dzieci z oddziału przedszkolnego w ramach realizacji projektów czytelniczych uczestniczyli 24 listopada 2015 roku w zajęciach pt. „Poszukiwanie rzeczy wraz z Pippi Pończoszanką, bohaterką książki Astrid Lindgren” w Warmińsko-Mazurskiej Bibliotece Pedagogicznej w Olsztynie.

Uczniowie mieli możliwość poznania bohaterki książki Astrid Lindgren, Pippi, szczególnie zaś jej niesamowitych i zabawnych przygód. Dzieciom szczególnie przypadła do gustu zabawa w poszukiwaczy rzeczy oraz tworzenie zastosowania zwykłych rzeczy według własnej wyobraźni i fantazji.

KS

Mikołajkowe czytanie

W naszej szkole w piątek 4 grudnia 2015 roku już po raz drugi odbyły się „Mikołajki z Mikołajkiem”.

W tym dniu na jednej godzinie lekcyjnej w każdej klasie nauczyciele, uczniowie i rodzice czytali sobie nawzajem fragmenty popularnej książki Rene Goscinnego i Jeana-Jacquesa Sempe „Mikołajek”. Pojawiły się również inne teksty z lubianych przez dzieci książek, np. „Dynastia Miziołków” Joanny Olech. Uczniowie klasy I zaś wspólnie z rodzicami czytali teksty obrazkowo-wyrazowe o tematyce świątecznej.

Wszyscy w szkole wystąpili w czerwonych mikołajkowych czapeczkach. Rodzice i uczniowie czuli przyjemność i satysfakcję z czytania, a stres mijał już po przeczytaniu pierwszych słów. Wszyscy z zainteresowaniem słuchali zabawnych opowiadań i często śmiali się w tych samych momentach.

To wydarzenie czytelnicze odbyło się w ramach realizowanych w szkole projektów czytelniczych „Czytające przedszkola” i „Poczytajmy”.

IS