forex trading logo

Sprawozdanie z programu „PoczytajMy”

 

W roku szkolnym 2017/2018 nasza szkoła, podobnie jak w latach poprzednich, przystąpiła do programu „PoczytajMy” realizowanego przez Centrum Edukacji Obywatelskiej. Uczniowie klas „0”-VII byli włączani w realizację programu poprzez czytanie innym lub słuchanie tekstów przygotowanych przez ich koleżanki i kolegów.

Program „PoczytajMy” realizowany jest w naszej szkole już po raz piąty. Uczniowie poprzez wspólne czytanie wzbogacają swoją wiedzę w zakresie znajomości ciekawych książek, doskonalą technikę czytania, uczą się radzenia sobie ze stresem podczas prezentacji oraz mają możliwość porównania swoich umiejętności w zakresie czytania z innymi.

 


W I okresie roku szkolnego 2017/2018 przygotowania do „spotkań czytankowych” odbywały się w czasie lekcji bibliotecznych. We wrześniu wszystkie klasy wzięły udział w takich lekcjach, podczas których poznały księgozbiór biblioteki, zapoznały się ze specyfiką pracy bibliotekarza, a najmłodsi uczniowie zostali zapisani do biblioteki szkolnej.

Uczniowie klas IV-VII byli zaangażowani w aktywne prezentowanie wybranych fragmentów książek. Podczas zajęć bibliotecznych ćwiczyli czytanie i kolejność swoich czytankowych prezentacji oraz wykonywali ilustracje do czytanych przez siebie fragmentów tekstów i układali pytania, które zadawali później swoim koleżankom i kolegom. W tym czasie uczniowie z naszego kółka czytelniczego, podobnie jak w latach wcześniejszych, wspólnie z bibliotekarzem nawiązali współpracę z Gminną Biblioteką w Dywitach – wypożyczono z ich księgozbioru książki, które następnie wypożyczane były dzieciom w naszej szkolnej bibliotece.

Pierwsze spotkanie czytelnicze odbyło się w czasie zajęć świetlicy szkolnej. Uczniowie klasy VII przeczytali dzieciom książkę „Piraci z naszej ulicy” Jonny’ego Duddle’a w przekładzie Agnieszki Frączek. Dzieci z zainteresowaniem śledziły wydarzenia w miejscowości Nuda Morska, które spotkały jej mieszkańców. Główna bohaterka Matylda pozwoliła poznać im swoją rodzinę i rodzinę Pirata. Po przeczytaniu książki słuchacze z ochotą przystąpili do konkursu plastycznego na jej temat. Po wykonaniu prac odbyła się wystawa rysunków, a każdy uczestnik opowiedział namalowaną przez siebie historię. Na zakończenie komisja wyłoniła zwycięzców, którzy otrzymali nagrody.

Na drugim spotkaniu w ramach realizacji projektu czytelniczego „PoczytajMy” uczniowie klasy V czytali głośno swojej klasie baśń braci Grimm pt.: „Dwunastu braci”. Następnie opowiadali historię braci i napisali własnymi tekst tej baśni skierowany do rówieśników ze szkoły zachęcający do jej przeczytania, a może przy okazji i innych baśni ze zbioru „Najpiękniejsze baśnie” Wilhelma i Jakuba Grimm. Oto jeden z nich, napisany przez ucznia klasy V:

Dawno, dawno temu żył król i królowa. Mieli oni dwanaścioro dzieci, byli to sami chłopcy. Pewnego dnia król powiedział do żony, że jeśli urodzi się im córka, to ona będzie rządziła królestwem, a synowie zostaną straceni. Król przygotował dwanaście trumien i schował je w komnacie. Klucz dał królowej i wydał rozkaz, by nic nikomu nie mówiła. Czy królowi i królowej urodzi się córka? Czy bracia zostaną straceni? O tym dowiecie się z baśni braci Grimm „Dwunastu braci”.

6 grudnia 2017 roku kolejny raz zorganizowano w naszej szkole wydarzenie czytelnicze „Mikołajki z Mikołajkiem”. Na jednej godzinie lekcyjnej w tym dniu w każdej klasie nauczyciele, uczniowie i rodzice czytali sobie nawzajem fragmenty popularnej książki Rene Goscinnego i Jeana-Jacquesa Sempe „Mikołajek” oraz inne teksty z lubianych przez dzieci książek (m.in. „Koszmarnego Karolka” Francesci Simon). Realizatorzy tych działań chcą poprzez wspólne czytanie zachęcić rodziców do tego, aby razem ze swoimi dziećmi czytali w domach, gdyż to rozwija wyobraźnię oraz pozwala na poznawanie piękna i bogactwa języka polskiego. Jest wiele ciekawych książek, które z pewnością zainteresują uczniów. W tym dniu wszyscy wystąpili w czerwonych mikołajkowych czapeczkach. Rodzice i uczniowie czuli przyjemność i satysfakcję z czytania, a stres mijał już po przeczytaniu pierwszych słów. Wszyscy z zainteresowaniem słuchali zabawnych opowiadań i często śmiali się w tych samych momentach. Realizatorzy „Mikołajków z Mikołajkiem” pragną, we współpracy z rodzicami, już od najmłodszych lat zaszczepić w dzieciach pasję do czytania książek. Chroni to je przed uzależnieniem od wszelakiego typu mediów elektronicznych i jest łatwym i prostym sposobem na stymulowanie rozwoju dziecka. Potrzebna jest tylko dobra wola i chęć rodziców, aby codziennie poświęcić kilka minut na czytanie książki swojemu dziecku.

Ostatnie spotkanie czytankowe odbyło się w styczniu. Podczas zajęć świetlicowych uczniowie klasy IV prezentowali młodszym kolegom i koleżankom fragmenty z czasopism dla dzieci. Podczas prezentacji pokazywali wybrane przez siebie czasopisma, a czytając wybrane fragmenty, zachęcali do sięgania po nie. Podczas prezentacji wykorzystano fragmenty takich czasopism jak: „Świerszczyk”, „ABC”, „Promyczek”, „Miś”, „Abecadło”, „Kumpel”.

Podczas podsumowania „spotkań czytankowych” uczniowie zgodnie stwierdzili, że dużą radość sprawiało im czytanie innym i to, że są przez innych słuchani.

Koordynatorzy: Jolanta Miller i Iwona Słowik

 

Zdjęcia


 

Poczytajmy o pszczołach

 

W ramach realizowanego w Szkole Podstawowej w Bukwałdzie projektu „PoczytajMY”, uczniowie z klasy VI wraz z opiekunem zorganizowali akcję czytelniczą „Poczytajmy o…pszczołach”.

Zajęcia przeprowadzone zostały w Oddziale Przedszkolnym oraz na podczas zajęć na świetlicy szkolnej. Podczas zajęć dzieci dowiedziały się, z jakimi zagrożeniami zmagają się pszczoły, jak odróżnić pszczołę od osy, a osę od szerszenia oraz jak wygląda hierarchia w ulu, czym się żywią pszczoły a czym osy, dlaczego osa może użądlić nas wiele razy a pszczoła tylko raz. Uczniowie swoją wiedzę dotyczącą tych pracowitych owadów utrwalali czytając książkę Piotra Sochy „Pszczoły”.

Przedszkolaki w przygotowanym wcześniej miejscu wysiały nasiona roślin miododajnych, takich jak: nagietek lekarski, nachyłek barwierski i kosmos niski. Ponadto w maju wszyscy uczniowie wzięli udział w tworzeniu przy szkole „Miejsca przyjaznego pszczołom”.

Cieszymy się, że uczniowie naszej szkoły wykazują zainteresowanie takimi ważnymi owadami, jakimi są pszczoły, które odgrywają tak istotną rolę w ogrodnictwie i sadownictwie, a jest ich coraz mniej.

Zdjęcia


 

Program „PoczytajMy” – nasze działania

 

W maju 2017 roku nasza szkoła zakończyła działania w ramach programu „PoczytajMy” – realizowanego przez Centrum Edukacji Obywatelskiej. To już kolejny rok naszych czytelniczych działań. Uczniowie klas „0”-VI byli włączani w realizację programu poprzez czytanie innym lub słuchanie tekstów przygotowanych przez ich koleżanki i kolegów.

Program „PoczytajMy” realizowany jest w naszej szkole już po raz czwarty. Uczniowie poprzez „spotkania czytankowe” wzbogacają swoją wiedzę w zakresie znajomości ciekawych książek, doskonalą technikę czytania, uczą się radzenia sobie ze stresem podczas prezentacji oraz mają możliwość porównania swoich umiejętności w zakresie czytania z innymi.

W I okresie roku szkolnego 2016/2017 przygotowania do comiesięcznych „spotkań czytankowych” odbywały się w czasie lekcji bibliotecznych. We wrześniu uczniowie klas IV-VI zapoznali się z listą książek, z których wybierali propozycje do poczytania młodszym kolegom. Dużym zainteresowaniem cieszył się „Mikołajek”, „Dziennik Cwaniaczka” oraz „Hania Humorek”. Wszyscy uczniowie klas IV-VI byli zaangażowani w aktywne prezentowanie wybranych fragmentów książek. Podczas zajęć bibliotecznych ćwiczyli czytanie i kolejność swoich czytankowych prezentacji oraz wykonywali ilustracje do czytanych przez siebie fragmentów tekstów oraz układali pytania, które zadawali później swoim koleżankom i kolegom. W tym czasie uczniowie z naszego kółka czytelniczego, podobnie jak w latach wcześniejszych, wspólnie z bibliotekarzem, nawiązali współpracę z Gminną Biblioteką w Dywitach – wypożyczono z ich księgozbioru książki, które następnie wypożyczane były dzieciom w naszej szkole przez naszą szkolną bibliotekę.

Więcej…
 
« pierwszapoprzednia12następnaostatnia »

Strona 1 z 2
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama