Wzięliśmy udział
w II Finale Mistrzów Kodowania

Dnia 1 czerwca na Stadionie Narodowym w Warszawie odbył się II Ogólnopolski Finał Mistrzów Kodowania. Wzięły w nim udział reprezentacje szkół biorących udział w programie – łącznie ponad 1200 uczniów i nauczycieli z 254 placówek. Naszą szkołę reprezentowali: Wiktoria Jankowska, Olaf Truszczyński i Andrzej Pilguj wraz z opiekunem panem Kazimierzem Kisielewem.

W finale Mistrzów Kodowania prezentowane były dokonania młodych programistów. Uczniowie naszej szkoły opowiadali o tym, jak uczyli się programowania i pokazywali innym uczestnikom w sektorze efekty swojej pracy. W udzielonym wywiadzie zachęcali zaś swoich kolegów z innych placówek do wzięcia udziału w programie.
Pobyt na podsumowaniu Mistrzów Kodowania był dla uczniów również okazją do zwiedzenia Stadionu Narodowego oraz pogrania w piłkę na jego murawie. Na specjalnym stoisku przygotowanym przez Centrum Nauki Kopernik mogli wykonywać wiele ciekawych eksperymentów i wziąć udział w przygotowanych specjalnie dla nich zabawach.
Mimo, że pobyt w Warszawie był długi, miło spędzili czas i wracali do domu zadowoleni i pełni energii.

K.K.

Chcemy być Mistrzami Kodowania

Mistrzowie Kodowania to projekt edukacyjny mający na celu upowszechnienie nauki programowania w polskich szkołach. Obejmuje on uczniów szkół podstawowych z całej Polski. W ramach zajęć dzieci uczą się programowania w intuicyjnym języku Scratch. W naszej szkole udział w programie biorą udział uczniowie z klas III-VI. Zajęcia prowadzą pan Kazimierz Kisielew i pani Małgorzata Rudnicka.

Nauczyciele biorący udział w programie zostali przeszkoleni przez ekspertów, by przez kolejnych 8 tygodni prowadzić zajęcia programowania w swoich szkołach. Udział w programie jest bezpłatny. Nasi uczniowie samodzielnie uczą się tworzyć proste skrypty i wspólnie dochodzą do najlepszych rozwiązań programistycznych. mamy nadzieję, że w przyszłości dzięki umiejętność programowania będzie procentować i ułatwi im start w dorosłe życie.

O wrażenia z zajęć zapytaliśmy naszych uczniów. Przedstawiamy je poniżej.

Wiktoria: Bardzo lubię zajęcia ze Scratcha. Można tworzyć fajne gry. Czasem tworzenie takiej gry jest bardzo trudne i dzięki temu możemy nauczyć się programować. Ostatnio uczyliśmy się robić tak, aby piłka sama omijała przeszkody.

Mateusz: Lubię chodzić na zajęcia ze Scratcha, bo mogę nauczyć się kodować i tworzyć gry. Ostatnio robiliśmy labirynt. Stajemy się powoli programistami i w przyszłości będziemy mogli tworzyć gry.

Olaf: Mistrzowie kodowania są fajni, ponieważ uczymy się kodować i tworzyć gry. Lubię te zajęcia, bo stajemy się programistami.

Adam: Bardzo mi się podobają zajęcia z Mistrzów Kodowania, bo są bardzo ciekawe i się bawimy na nich. Przyda mi się to w przyszłości, bo chcę zostać informatykiem.

Mateusz: Na zajęciach Mistrzowie Kodowania podoba mi się to, że tworzy się różne rzeczy. Podoba mi się to, że również wszystko jest jasno opisane w tym programie.

Mateusz: Na zajęciach Mistrzowie Kodowania głównie podoba mi się to, że możemy stworzyć własne gry.

Kamil: Podoba mi się w tym programie gra i zabawa. Możemy w nim stworzyć grę. Możemy ją też udostępnić innym osobom.

Andrzej: Podobało mi się, jak kodowaliśmy w Scratchu. Podobało mi się głównie to, że tworzyliśmy różne rzeczy takie jak labirynt czy odbijającą się piłeczkę. Podobały mi się też gry innych ludzi.