Kubusiowi Przyjaciele Natury

Program „Kubusiowi Przyjaciele Natury” to jeden z największych ogólnopolskich programów edukacyjnych dla przedszkoli, organizowany przez markę Kubuś, w którym podobnie, jak w latach ubiegłych, bierze udział nasz oddział przedszkolny.

Celem programu skierowanego do przedszkolaków w całej Polsce jest zachęcanie dzieci do dbania o środowisko naturalne. Głównym zadaniem małych uczestników jest przygotowanie szeregu projektów ekologicznych, np. uprawianie ogródków, organizowanie przyrodniczych wycieczek oraz ekologicznych akcji z okazji Dnia Marchewki, Pierwszego Dnia Wiosny, konkursów plastycznych oraz wiele innych ekologicznych działań.

Do tej pory w akcji wzięło już udział 2,5 miliona dzieci. Tylko w zeszłym roku w programie uczestniczyło aż 500 000 dzieci z 6000 przedszkoli w całej Polsce.

Bohaterem wszystkich materiałów programu jest Kubuś, który pokazuje dzieciom piękno natury i uczy, jak ją chronić. Dzięki specjalnie nagranym bajkom, najmłodsi mogą przenieść się z Kubusiem we wspaniały świat wyobraźni. Przeżywając rozmaite przygody, dzieci poznają rośliny i zwierzęta, uczą się szacunku i ekologicznych zachowań: jak zachowywać się na łonie natury, jak ważna jest segregacja śmieci i dokładne zakręcanie kranu, jak zdrowo się odżywiać jedząc codziennie 5 porcji warzyw, owoców lub soku.

Działania programu Kubusiowi Przyjaciele Natury w naszym przedszkolu:

1. Obchody Dnia Przyjaciół Natury.
  2. Obchody Dnia Marchewki.
  3. Dzień Warzyw, Owoców i Soków.
  4. Dzień Drugiego Śniadania.
  5. Obchody pierwszego Dnia Wiosny.
  6. Obchody Dnia Ziemi.
  7. Segregacja śmieci w przedszkolu
  8. Wycieczka do parku krajobrazowego, parku narodowego lub do lasu.
  9. Kącik przyrody w przedszkolu.
  10. Konkurs plastyczny na plakat „Razem z Kubusiem dbam o naturę”
  11. Zajęcia plastyczne - „W Krainie Kubusia” (na podstawie bajek z płyty CD).
  12. Spotkanie z ekologiem lub leśnikiem.
  13. Wystawa ekologiczna.
  14. Dbamy o zwierzęta - budowa karmników/przygotowanie pożywienia dla zwierząt zimą.

Iwona Słowik

Dzień Marchewki

5 kwietnia 2017 roku w ramach programu Kubusiowi Przyjaciele Natury zorganizowaliśmy w naszej szkole Dzień Marchewki. W tym dniu dzieci oraz nauczyciele i pracownicy szkoły przyszli ubrani na pomarańczowo.

Wszyscy bawiliśmy się, rozwiązywaliśmy zagadki, układaliśmy puzzle, piliśmy sok oraz zajadaliśmy się pyszna zupą marchewkową. Nie zabrakło również rozmów o charakterze prozdrowotnym, które pokazały, jak wiele dzieci wiedzą na temat wartości odżywczych tego warzywa oraz wykorzystania go w życiu codziennym.

Dzień ten poszerzył wiedzę dzieci na temat korzyści płynących ze spożywania warzyw i owoców, rozwinął umiejętności współdziałania w zespole. Wszystkie działania były związane tematycznie z marchewką. Ten dzień był wyjątkowy, zdrowy, witaminowy, pomarańczowy – po prostu marchewkowy.

Uczymy się rozpoznawać drzewa

- 24 października 2016 roku

W ramach programu Kubusiowi Przyjaciele Natury przedszkolaki podczas zajęć uczyły się rozpoznawać drzewa rosnące w naszych lasach.

Na początku dzieci wysłuchały wiersza Małgorzaty Strzałkowskiej „Nasze drzewo”. Po jego wysłuchaniu wspólnie omawiały wygląd różnych gatunków drzew iglastych i liściastych. Następnie rozpoznawały owoce poszczególnych drzew.

Na zakończenie odbył się mini quiz, który polegał na rozpoznaniu na ilustracji drzewa, podania jego nazwy i dopasowania owocu.

Uczestniczymy

w „Kubusiowych Przyjaciołach Natury”

Nasze przedszkole po raz kolejny w tym roku szkolnym 2016/2017 przystąpiło do Programu „Kubusiowi Przyjaciele Natury”. Jest to jeden z największych ogólnopolskich programów edukacyjnych dla przedszkoli, organizowany przez markę Kubuś.

Celem programu skierowanego do przedszkolaków w całej Polsce jest zachęcanie dzieci do dbania o środowisko naturalne. Głównym zadaniem małych uczestników jest przygotowanie szeregu projektów ekologicznych, np. uprawianie ogródków, organizowanie przyrodniczych wycieczek oraz ekologicznych akcji z okazji Dnia Marchewki, Pierwszego Dnia Wiosny, konkursów plastycznych i wiele innych ekologicznych działań.

« pierwszapoprzednia12następnaostatnia »