forex trading logo

Konkurs wiedzy o lesie rozstrzygnięty

 

Dnia 28 marca 2018 w naszej szkole odbył się kolejny Międzyszkolny Konkurs Wiedzy o Lesie „Las bliżej nas”. Był to nasz mały jubileusz, piąta edycja konkursu, który organizowany jest przez Szkołę Podstawową w Bukwałdzie we współpracy z Nadleśnictwem Kudypy.


W tym roku w komisji konkursowej zasiedli leśnicy z Nadleśnictwa Kudypy: Paulina Rutkowska – przewodnicząca oraz Jacek Przeczewski oraz Jerzy Korzeniewski - prezes Koła Przyjaciół Lasu „Las Kudypski”. W konkursie udział wzięły trzyosobowe drużyny ze wszystkich szkół Gminy Dywity.

Uczniowie rozpoczęli swoje zmagania testem indywidualnym sprawdzającym ich wiedzę przyrodniczo-leśną. Kolejnym etapem było przedstawienie przygotowanej prezentacji, której temat brzmiał: „Drewno - surowiec doskonały”. Ostatnim etapem był drużynowy quiz wiedzowy. Ten etap zawsze wzbudza najwięcej emocji, a zadaniem drużyn było rozpoznawanie drzew, zwierząt oraz rozwiązanie krzyżówki w jak najkrótszym czasie.

Po podsumowaniu punktów z poszczególnych etapów, komisja ogłosiła swój werdykt: I miejsce - zajęła drużyna ze Szkoły Podstawowej w Spręcowie w składzie: Maria Dąbkowska, Zuzanna Suchowiecka i Julian Wilk. II miejsce ex aequo zajęły drużyny ze Szkoły Podstawowej w Bukwałdzie w składzie: Aleksandra Pilguj, Karolina Laszuk i Oliwia Suchecka oraz z Niepublicznej Szkoły Podstawowej w Słupach - Aleksandra Mazur, Julia Czarnecka i Patrycja Leszczyńska. III miejsce zajęła drużyna ze Szkoły Podstawowej w Dywitach w składzie: Rafał Bieńkowski, Weronika Gollan i Igor Symonajc.

Gratulujemy uczniom imponującej wiedzy i wyników w konkursie. Dziękujemy nauczycielom za zaangażowanie i przygotowanie uczniów do udziału w nim. W sposób szczególny dziękujemy Nadleśnictwu Kudypy za sponsorowanie nagród dla wszystkich startujących drużyn. Pani Paulinie Rutkowskiej zaś za ogromne zaangażowanie, przygotowanie pytań testowych oraz quizu wiedzowego.

Kasia

Zdjęcia


 

V MIĘDZYSZKOLNY KONKURS WIEDZY O LESIE

„LAS BLIŻEJ NAS”

 

ORGANIZATOR KONKURSU:

–    Szkolne Koło Towarzystwa Przyjaciół Lasu przy Szkole Podstawowej w Bukwałdzie,

–    Nadleśnictwo Kudypy.

CELE KONKURSU:

–    zdobywanie i poszerzanie wiedzy dotyczącej funkcjonowania ekosystemów leśnych i gospodarki leśnej,

–    poszerzanie wiadomości z zakresu ekologii i ochrony lasu,

–    doskonalenie umiejętności rozpoznawania gatunków roślin i zwierząt charakterystycznych dla zbiorowisk leśnych na podstawie okazów naturalnych, plansz, nagranych głosów,

–    pogłębianie zamiłowania oraz szacunku dla przyrody,

–    integracja uczniów i wymiana doświadczeń między szkołami i jednostkami zajmującymi się edukacją leśna i ekologiczną.

UCZESTNICY, TERMIN I MIEJSCE KONKURSU:

Konkurs organizowany jest dla uczniów klas III-V szkół podstawowych z Gminy Dywity. Każda szkoła zgłasza jedną drużynę, w skład której wchodzi troje uczniów: jeden uczeń z klasy III, jeden z klasy IV i jeden z klasy V.

Uczestnictwo w konkursie jest dobrowolne.


Konkurs odbędzie się w dniu 14 marca 2018 roku w godzinach 9.00–12.00
w Szkole Podstawowej w Bukwałdzie
.


ORGANIZACJA KONKURSU:

Konkurs będzie składał się z 3 części:

 1. Pierwsza część będzie miała formę indywidualnego testu sprawdzającego wiedzę uczniów o lesie (około 10 minut).
 2. W drugiej części każda drużyna przedstawi prezentację multimedialną na temat „Drewno – surowiec doskonały”. Prezentacja nie może trwać dłużej niż 5 minut. Komisja oceniająca prezentację będzie brała pod uwagę:

–    zgodność prezentacji z tematem,

–    zaangażowanie wszystkich członków drużyny w przedstawianie prezentacji.

 1. Trzecia część będzie miała formę quizu, w którym drużyna będzie zdobywała punkty, udzielając odpowiedzi na wylosowane pytania.


O zwycięstwie decydować będą punkty zebrane przez członków drużyn
we wszystkich etapach.


ZASADY PUNKTACJI I PRZYZNAWANIA NAGRÓD:

 1. W pierwszym etapie każdy z uczestników może zdobyć dla swojej drużyny 5 pkt (razem 15 pkt).
 2. Za prezentację multimedialną drużyna może otrzymać 20 pkt.
 3. W trzecim etapie drużyna może zdobyć po 5 pkt za każdą dobrą odpowiedź (razem 15 pkt).
 4. W przypadku uzyskania równorzędnej liczby punktów nastąpi dogrywka w formie dodatkowych pytań dla drużyny.
 5. Pytania konkursowe przygotują oraz zasiądą w komisji leśnicy z Nadleśnictwa Kudypy.
 6. Drużyny, które zajmą trzy pierwsze miejsca otrzymają nagrody ufundowane przez Nadleśnictwo Kudypy.
 7. Wszyscy uczestnicy otrzymają dyplomy pamiątkowe.
 8. W sprawach nieujętych regulaminem decyduje komisja konkursowa.


Po drugim etapie konkursu organizator przygotuje poczęstunek dla uczestników.


Prosimy o zgłoszenia drużyn telefonicznie do Szkoły Podstawowej w Bukwałdzie do dnia 7 marca 2018 roku:

–    tel. 89 51 40 763 lub e-mail: Adres poczty elektronicznej jest chroniony przed robotami spamującymi. W przeglądarce musi być włączona obsługa JavaScript, żeby go zobaczyć.

–    osoba do kontaktów: Katarzyna Szkatuła – opiekun Szkolnego Koła TPL.


 

I miejsce w konkursie „Las bliżej nas”

 

19 maja 2017 roku w Arboretum w Kudypach odbył się Rejonowy Konkurs Wiedzy o Lesie „Las bliżej nas”.

Nasza drużyna w składzie: Oliwia Suchecka, Milena Reddig, i Klaudia Wermter, wygrała wcześniej gminne eliminacje organizowane przez naszą szkołę. I tym razem uczennice wykazały się dużą wiedzą o lesie i jego mieszkańcach. W pierwszym etapie rozwiązywały testy indywidualne. Następnie należało wykazać się orientacją w terenie, umiejętnością czytania mapy, szybkością i znajomością roślin rosnących w Arboretum, na przykład rozpoznawaniem drzew po korze. W trzecim etapie drużyny otrzymały do rozpoznania liście drzew.

Nasza reprezentacja okazała się najszybsza i otrzymała najwięcej punktów, zdobywając tym samym I miejsce i wygraną w postaci wycieczki dla 46 uczniów do Parku Dzikich Zwierząt w Kadzidłowie. Nagrodę ufundowali Wojewódzki Fundusz Ochrony Środowiska i Nadleśnictwo Kudypy. Gratulację należą się również pani Jolancie Miller, która już od kilku lat przygotowuje uczniów do konkursów przyrodniczych.

Zdjęcia


 
« pierwszapoprzednia12następnaostatnia »

Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama