Program edukacji ekologicznej

„Jesteśmy eko dla nas i dla przyszłości”

w Szkole Podstawowej w Bukwałdzie

Dbamy o ptaki i owady

Od kilku lat otoczenie naszej szkoły staje się coraz piękniejsze. Pojawiają się liczne nasadzenia, których celem jest wabienie owadów i ptaków. Uczniowie uprawiają warzywa na grządkach. Posiadamy kompostowniki, do których wrzucamy resztki jedzenia i chwasty. Łapiemy deszczówkę do podlewania upraw. Na drzewach są budki lęgowe dla ptaków i hotele dla owadów.

W bieżącym roku szkolnym realizujemy projekt z zakresu edukacji ekologicznej - Ścieżka dydaktyczna „Wabimy owady”, na który pozyskano środki z Wojewódzkiego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej w Olsztynie. W jego ramach zorganizowano już warsztaty dla rodzin zatytułowane „Domki dla owadów”, podczas których uczniowie wspólnie z rodzicami budowali domki. Przygotowano także grządki do nasadzeń i zaprojektowano tablice dydaktyczne.

Głównym celem naszych działań jest zwiększenie różnorodności nasadzeń tak, aby na terenie wokół szkoły można było zaobserwować więcej owadów i ptaków. W tym celu zakupiono wiele roślin (lawendy, naparstnice, krzewuszki, budleje Dawida, jeżówki, ostróżki, trzcinnik), które posadzono na nowo utworzonych „tarasach”, a w pobliżu umieszczono oczko wodne służące jako poidełko dla zwierząt. Zasadzono również wiele innych rośliny pozyskanych od zaprzyjaźnionych ogrodników (astry, miodunki, floksy, szczeć, orliki, rdest wężownik). W ogródku rosną już krzewy i drzewka owocowe, w tym podarowane przez leśników (dzika grusza, rajska jabłoń). Wszystkie wabią owady, niektóre są miododajne lub ich owoce stanowią pokarm dla ptaków.

Zostały również zamontowane: tablica poglądowa prezentująca owady zapylające oraz tabliczki do oznakowania roślin. Przed nami jest jeszcze wykonanie „Zielonej klasy” przy szkole oraz kilka wycieczek na pobliskie łąki i jezioro, podczas których będziemy rozpoznawać owady charakterystyczne dla tych środowisk.

Drugie życie śmieci

W piątek 5 maja 2017 roku odbył się w nasze szkole Festiwal Projektów „Drugie życie śmieci”. Uczniowie przedstawili podczas niego swoje pomysły na to, w jaki sposób można wykorzystać rzeczy, które na co dzień wyrzucamy do śmietników.

Każda klasa przedstawiała swoje projekty. Były wśród nich roboty wykonane z różnej wielkości kartonu (wśród nich jeden, który można było założyć i wykorzystać jako strój karnawałowy), papierowe zwierzątka, kwiaty oraz wykonane z butelek żółwie. Uczniowie zaprezentowali także garaże dla samochodzików, replikę myjni, rakiety kosmiczne czy ozdoby wykonane z wytłaczanek na jajka.

Były też projekty bardzo praktyczne, takie jak wykonana z plastikowej butelki miotła do zamiatania podwórka, tacki na owoce ze starych płyt winylowych, czy torby na zakupy uszyte ze starych dżinsowych spodni oraz kuweta dla kota zrobiona ze starej walizki.

Nasi uczniowie wykazali się dużą pomysłowością i kreatywnością. Zachęcamy do obejrzenia ich pomysłów, które zostały uwiecznione na zdjęciach.

Uprawiamy warzywa

Uczniowie z kółka przyrodniczego uczą się uprawy warzyw. Samodzielnie przygotowują grządki oraz wysiewają w nie nasiona.

Ograniczamy produkcję śmieci w szkole

Społeczność naszej szkoły przyjęła zasady, o których informują wszystkich plakaty rozmieszczone w całej szkole. Uczniowie zachęcają w nich m.in. do oszczędzania wody, prądu oraz papieru.