Zajęcia Klubu Młodego Odkrywcy

W poniedziałek 3 czerwca dzieci w naszego przedszkola wzięły udział w zajęciach Klubu Młodego Odkrywcy. Poniżej przedstawiamy wykonywane przez nich eksperymenty.

Bieg na orientację

Miłośnicy dobrej zabawy już po raz szósty spotkali się na naszym szkolnym Biegu na orientację – tym razem w Bukwałdzie. Odbył się on 25 maja 2019 roku – w sportowo-wiedzowych zmaganiach wzięło udział 41 uczestników podzielonych na 9 drużyn.

Uczestnicy mieli do pokonania prawie 5 km trasę, tym razem biegnącą drogami malowniczej wsi Bukwałd oraz musieli odnaleźć 12 punktów zaznaczonych na otrzymanej mapie. Każdy punkt to dla drużyny zadania do rozwiązania. Uczestnicy musieli m.in. rozpoznawać gatunki drzew, wykonywać zadania matematyczne i polonistyczne oraz rozwiązywać zagadki, rebusy, ale przede wszystkim uważnie czytać treść poleceń. Liczyło się również jak najszybsze pokonanie trasy. Wszyscy bardzo dobrze poradzili sobie z zadaniami i odszukiwaniem punktów. Na zakończenie czekała na nich kiełbaska z ogniska i drobne upominki za udział we wspólnej zabawie.

Bieg został zorganizowany przez naszą szkołę, we współpracy z Radą Rodziców, Fundacją „Prymus” oraz Stowarzyszeniem Przyjaciół Wsi Bukwałd. Wszystkim, którzy wsparli nas w jego organizacji, serdecznie dziękujemy.

Wokalny sukces Klaudii

5 kwietnia 2019 roku w Gminnym Ośrodku Kultury w Dywitach odbyły się gminne eliminacje do konkursu „Kocham Śpiewać Polskie Piosenki” zorganizowane przez Gminny Ośrodek Kultury w Dywitach we współpracy z Lokalną Grupą Działania „Warmiński Zakątek”.

Wielki sukces odniosła na nich uczennica naszej szkoły – Klaudia Wermter, która została laureatką w kategorii klas VII-VIII i gimnazjum, dostając się jednocześnie do konkursu finałowego. Klaudia wyśpiewała tę nagrodę piosenką pt. „Mięta” do słów Mateusza Krautwursta i muzyki Mariana Zycha. To piosenka, którą Klaudia fantastycznie czuła oraz doskonale odnajdywała się w jej jazzowym charakterze.

Podczas konkursu finałowego, który odbył się 15 maja w Dobrym Mieście, Klaudia reprezentowała Gminę Dywity. Występowali tam uczniowie z powiatu olsztyńskiego, reprezentujących swoje gminy. Po raz kolejny Klaudia odniosła ogromny sukces i została wysoko oceniona. Komisja konkursowa przyznała jej II miejsce.

– Bardzo się cieszę z sukcesu Klaudii – mówi pani Katarzyna Szkatuła. – Jest on dla mnie doskonałym uwieńczeniem jej wieloletniej pracy nad sobą, nad warsztatem muzycznym i wokalnym. Pokazuje jej delikatność, wrażliwość i dojrzałość muzyczną. Klaudia czuła tę piosenkę i dzięki temu przekazała słuchaczom swoją autentyczność i ciekawą interpretację tego utworu.

Konkurs „Las bliżej nas” rozstrzygnięty

Dnia 26 marca odbył się w naszej szkole VI Międzyszkolny Konkurs Wiedzy o Lesie „Las bliżej nas".

Konkurs składał się z trzech etapów. Pierwszy to test wiedzy o lesie, który uczniowie rozwiązywali indywidualnie, a zdobyte przez nich punkty sumowane były dla grupy. Kolejna część to premiera filmów nakręconych przez poszczególne grupy, których tytuł brzmiał „Leśne ciekawostki”. Ostatnim etapem były zmagania grupowe w quizie wiedzowym, polegającym m.in. na rozpoznawaniu gatunków drzew, czy głosów zwierząt.

Oto wyniki konkursu:

I miejsce – Szkoła Podstawowa w Bukwałdzie,

II miejsce – Szkoła Podstawowa w Spręcowie,

III miejsce – Niepubliczna Szkoła Podstawowa w Słupach,

IV miejsce – Szkoła Podstawowa w Tuławkach i Szkoła Podstawowa we Frączkach.

Wiedzę leśną uczniów oceniali: Małgorzata Błyskun – nadleśniczy Nadleśnictwa Kudypy, Anna Bartoszewicz – Towarzystwo Przyjaciół Lasu „Las Kudypski”, Jacek Przeczewski – podleśniczy Leśnictwa Redykajny, Paulina Rutkowska – Nadleśnictwo Kudypy, ekspert od edukacji przyrodniczo leśnej.

Nagrody ufundowało Nadleśnictwo Kudypy oraz WFOŚiGW. Dwie najlepsze drużyny zawalczą w kolejnym, rejonowym konkursie, który odbędzie się w maju w Kudypach.

W tym roku po raz pierwszy dodatkiem do konkursu wiedzowego był konkurs plastyczny dla klas I-III. Uczniowie mieli za zadanie wykonać dowolną techniką pracę zatytułowaną „Co nam daje las?”. Wyniki konkursu plastycznego:

I miejsce – Mikołaj Walentynowicz, klasa II – SP Spręcowo,

II miejsce – Aleksandra Dajnowska – klasa II – SP Frączki,

III miejsce – Wiktor Bieliński – klasa I – SP Spręcowo,

wyróżnienie – Hanna Kowalikowska, klasa II – SP Spręcowo.

Gratulujemy.

Kasia