Dbamy o ptaki i owady

Od kilku lat otoczenie naszej szkoły staje się coraz piękniejsze. Pojawiają się liczne nasadzenia, których celem jest wabienie owadów i ptaków. Uczniowie uprawiają warzywa na grządkach. Posiadamy kompostowniki, do których wrzucamy resztki jedzenia i chwasty. Łapiemy deszczówkę do podlewania upraw. Na drzewach są budki lęgowe dla ptaków i hotele dla owadów.

W bieżącym roku szkolnym realizujemy projekt z zakresu edukacji ekologicznej - Ścieżka dydaktyczna „Wabimy owady”, na który pozyskano środki z Wojewódzkiego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej w Olsztynie. W jego ramach zorganizowano już warsztaty dla rodzin zatytułowane „Domki dla owadów”, podczas których uczniowie wspólnie z rodzicami budowali domki. Przygotowano także grządki do nasadzeń i zaprojektowano tablice dydaktyczne.

Głównym celem naszych działań jest zwiększenie różnorodności nasadzeń tak, aby na terenie wokół szkoły można było zaobserwować więcej owadów i ptaków. W tym celu zakupiono wiele roślin (lawendy, naparstnice, krzewuszki, budleje Dawida, jeżówki, ostróżki, trzcinnik), które posadzono na nowo utworzonych „tarasach”, a w pobliżu umieszczono oczko wodne służące jako poidełko dla zwierząt. Zasadzono również wiele innych rośliny pozyskanych od zaprzyjaźnionych ogrodników (astry, miodunki, floksy, szczeć, orliki, rdest wężownik). W ogródku rosną już krzewy i drzewka owocowe, w tym podarowane przez leśników (dzika grusza, rajska jabłoń). Wszystkie wabią owady, niektóre są miododajne lub ich owoce stanowią pokarm dla ptaków.

Zostały również zamontowane: tablica poglądowa prezentująca owady zapylające oraz tabliczki do oznakowania roślin. Przed nami jest jeszcze wykonanie „Zielonej klasy” przy szkole oraz kilka wycieczek na pobliskie łąki i jezioro, podczas których będziemy rozpoznawać owady charakterystyczne dla tych środowisk.

Bawiliśmy się

na Festynie Archeologicznym w Gadach

W piątek 2 czerwca 2017 roku klasy I-III z naszej szkoły uczestniczyły w X Festynie Archeologicznym w Gadach. Czekało tam na uczniów wiele atrakcji, które przybliżyły im historię, archeologię, ale także życie w czasach średniowiecza.

Uczniowie mogli posłuchać historii wczesnośredniowiecznej w Wiosce Prusów; Stowarzyszenie Rekonstrukcji Historycznych „Salla” z Morąga przygotowało lekcję strzelania z łuku, a miłośnicy archeologii mogli w piasku wykopać stare skorupy oraz poznać ich historię. Pan Paweł Szymański, garncarz etniczny, dzielił się swoją wiedzą o rozwoju ceramiki na przestrzeni wieków. Można było również samodzielnie na kole garncarskim wykonać z gliny garnuszek, kubek lub miseczkę i zabrać do domu na pamiątkę. Ci, którzy zgłodnieli, mogli samodzielnie zrobić z mąki podpłomyk i upiec go na ognisku.

Wśród wielu atrakcji była w pruskie kręgle oraz poszukiwanie skarbów za pomocą wykrywacza metalu. Nie zabrakło również stoisk z lokalnymi produktami.

Dzień Rodziny

1 czerwca – w „Dzień Dziecka” - tradycyjnie już w naszej szkole obchodzony jest „Dzień Rodziny” .W malowniczej scenerii Jeziora Bukwałdzkiego spotkały się rodziny naszych uczniów i chociaż było zimno, to doskonały humor nie opuszczał nikogo, a to za sprawą licznych, przygotowanych na ten dzień, atrakcji.

Na początku każda klasa przedstawiała przygotowane wcześniej hasła promujące realizację projektu „Jesteśmy eko dla siebie i dla przyszłości”. W części artystycznej uczniowie zaprezentowali swoje talenty oraz wystąpiła szkolna grupa Soltare, która w tym roku na turnieju „O Puchar Wójta Gminy Dywity” wywalczyła II miejsce. Następnie dowolnie dobrane zespoły zmierzyły się w potyczkach sportowych.

Przy ognisku pieczono kiełbaski, stoły zachęcały do poczęstunku słodyczami i owocami, a za sprawą pana Huberta Pieczkowskiego można były puszczać ogromne bańki. Inną atrakcją było przebieranie wybranych osób w stroje z makulatury, a jak wiadomo, pomysłowość dzieci nie zna granic, tak więc i stroje przez nich stworzone wywołały salwy śmiechu.

Na koniec każda klasa otrzymała prezent w postaci gier planszowych, a wszystkie dzieci lody i bańki mydlane. Słowa podziękowania kierujemy do Rady Rodziców, która przygotowała dla wszystkich poczęstunek oraz prezenty.

Cyrk Wesołego Maksa

15 maja 2017 roku w naszej szkole odbyło się krótkie przedstawienie cyrkowe w wykonaniu Cyrku Wesołego Maksa. Dzieci podziwiały ekwilibrystykę, popisy komiczne oraz żonglerkę na wesoło. Ponadto miały okazję wziąć udział w wielu cyrkowych konkursach i sprawdzić swoje umiejętności w żonglowaniu.

« pierwszapoprzednia12345678910następnaostatnia »