Anioły ze szkoły

W naszej szkole od września 2015 roku, w ramach Szkolnego Koła Towarzystwa Obrony Zwierząt, uczniowie aktywnie działają na rzecz ochrony zwierząt. Uczą się empatii do nich oraz aktywnie im pomagają, np. poprzez zbiórki karmy dla schroniska w Tomarynach.

– Poprzez różne działania pragniemy uwrażliwić uczniów na potrzeby zwierząt – mówi pani Monika Gadomska, która wraz z panią Jolantą Miller koordynowała w szkole akcję „Anioły ze szkoły”. – Kilkakrotnie organizowaliśmy zbiórki karmy, koców, kołder i poduszek dla zwierząt ze schroniska w Tomarynach. Wzięliśmy również udział w obserwacji bocianów.

Członkowie koła uczyli się m.in. o gatunkach zagrożonych w Polsce i na świecie, dowiadywali się, jak mądrze dokarmiać ptaki zimą i samodzielnie przygotowywali dla nich karmę. Dzięki współpracy z Fundacją „Albatros” uczestniczyli kilkakrotnie w zajęciach w Ptasiej Akademii.

– Naszym sukcesem jest to, że uczniowie naszej szkoły nie są obojętni na krzywdę zwierząt – podsumowuje pani Monika. – Zgłaszają nam takie przypadki, a my staramy się z pomocą dorosłych pomóc cierpiącym i krzywdzonym zwierzętom. Niestety, nadal dla wielu ludzi los zwierząt jest obojętny, więc jeszcze dużo pracy przed nami. Wierzymy jednak, że „Aniołów ze szkół” będzie coraz więcej.

Występ Kingi na Gminnym Dniu Dziecka

Gminna Scena Talentów to miejsce, w którym co roku z okazji Dnia Dziecka dzieci prezentują swoje zdolności i umiejętności na wielkiej scenie.

W tym roku to święto miało miejsce 5 czerwca w Dywitach, a naszą szkołę reprezentowała Kinga Olejko, uczennica klasy III. Zaśpiewała tam pięknie piosenkę z repertuaru Majki Jeżowskiej pt. „Margarita”.

Kinga jest utalentowaną muzycznie uczennicą, która bardzo często reprezentuje naszą szkołę na konkursach, przeglądach i festiwalach piosenki. Gratulujemy jej kolejnego sukcesu i życzymy wytrwałości w rozwijaniu muzycznych talentów.

KSz

Zajęcia w Zielonej szkole w Brąswałdzie

W dniu 8 czerwca, tradycyjnie już jak co roku, udaliśmy się do Zielonej klasy przy leśniczówce pana Eugeniusza Pilguja w Brąswałdzie - na zajęcia poświęcone tematyce leśnej.

Najpierw odbyliśmy pieszą wycieczkę przez las na trasie Barkweda–Brąswałd, podczas której mieliśmy okazję zobaczyć: ambonę, z której myśliwi obserwują zwierzynę, paśnik dla zwierząt, zasadzony młody las bukowy i świerkowy. Nasz przewodnik, pan Jacek Przeczewski, pokazał nam feromonową pułapkę na owady i wiele przepięknych okazów roślin w ich naturalnym środowisku.

W Zielonej klasie czekało na nas ognisko z kiełbaskami i lody. Uczyliśmy się tam również rozpoznawać poroża zwierząt i nazywać członków ich rodzin. Poznaliśmy też podstawowe określenia dotyczące zwierząt leśnych wywodzące się z gwary łowieckiej. Jak zawsze zajęcia były interesujące i pogłębiły naszą wiedzę o lesie.

JM

Okres lęgowy ptaków w Ptasiej Akademii

W poniedziałek 6 czerwca uczniowie klas I-VI udali się na zajęcia warsztatowe do Ptasiej Akademii w Bukwałdzie.

Już na miejscu, po powitaniu przez panią Ewę Rumińską - prezes Fundacji Albatros, zostali podzieleni na trzy grupy. Tematem przewodnim był okres lęgowy ptaków. Każda z grup otrzymała do wykonania zadanie. Jedna tworzyła mapę myśli na zadany temat, druga – nagrywała wywiad na temat lęgów. Ostatnia grupa zaś miała okazję troszkę pobawić się gliną podczas tworzenia domku dla owadów. Ponieważ grupy były przechodnie – każdy z uczniów wziął udział w poszczególnych warsztatach.

Uczniowie, po udziale w warsztatach i obejrzeniu ptaków – pacjentów Ośrodka Rehabilitacji Ptaków Dzikich, zjedli własnoręcznie upieczone na ognisku kiełbaski i, pełni nowej wiedzy i nowych doświadczeń, wrócili do szkoły.

zak

« pierwszapoprzednia12345678910następnaostatnia »