„Rok dla Niepodległej”

– nasze działania edukacyjne

W związku ze zbliżającą się 100. rocznicą odzyskania przez Polskę niepodległości rok szkolny 2017/2018 został przez MEN ogłoszony „Rokiem dla Niepodległej”.

W związku z tym w naszej szkole podjęliśmy szereg działań, których celem jest uczczenie tej, jakże znaczącej dla wszystkich Polaków, rocznicy.

Szkolny Przegląd Wierszy Patriotycznych

W naszej szkole 6 listopada 2018 roku z okazji obchodów 100-lecia odzyskania niepodległości odbył się Szkolny Przegląd Wierszy Patriotycznych. Uczniowie klas I-VIII, ale również zaproszeni goście, recytowali wiersze znanych polskich poetów. Poniżej przedstawiamy zdjęcia z tego wydarzenia.

Dał nam przykład Bonaparte…

W sobotę 6 października 2018 roku odbył się w Barkwedzie Piknik Historyczny zatytułowany „Dał nam przykład Bonaparte…” – droga do niepodległości. Uczniowie z naszej szkoły wzięli w nim udział.

W programie imprezy była m.in. inscenizacja bitwy z epoki napoleońskiej w wykonaniu rekonstruktorów. Następnie przy świetlicy wiejskiej odbył się Piknik Historyczny. Podczas niego uczniowie z naszej szkoły pod kierunkiem pani Katarzyny Szkatuły wykonali koncert piosenek i pieśni patriotycznych. Wzięli również udział w przygotowanej specjalnie na tę okazję grze terenowej „Śladami Napoleona w Barkwedzie”, która miała na celu przybliżenie im postaci cesarza Francuzów oraz historii Barkwedy.

Z wizytą w Sejmie i Pałacu Prezydenckim

19 stycznia uczniowie klas I-VII pojechali na wycieczkę szkolną do Warszawy. Byli w Sejmie oraz Pałacu Prezydenckim. Przespacerowali się również uliczkami Starego Miasta.

Podczas wizyty w Sejmie uczniowie zostali w skrótowy sposób zapoznani z historią oraz współczesnością polskiego parlamentaryzmu. Z galerii Sali Posiedzeń Sejmu zobaczyli miejsca, które zajmują posłowie oraz zaproszeni do Sejmu goście. W hallu głównym obejrzeli makietę kompleksu budynków sejmowych, tablicę upamiętniająca posłów II Rzeczypospolitej, którzy zginęli w czasie II wojny światowej oraz tablicę upamiętniającą parlamentarzystów, którzy zginęli w katastrofie lotniczej pod Smoleńskiem.

W Pałacu Prezydenckim uczniowie zobaczyli Salę Kolumnową, gdzie odbywa się większość najważniejszych wydarzeń politycznych, m.in. nadawane są tam odznaczenia państwowe, czy powoływany jest rząd. Odwiedzili również Salę Białą im. Lecha Kaczyńskiego, która jest miejscem spotkań Prezydenta Rzeczypospolitej z przywódcami innych państw. W Sali Chorągwianej prezentowane są chorągwie odzwierciedlające dzieje Rzeczypospolitej. Uczniowie obejrzeli również kaplicę prezydencką, w której na ścianach wiszą podarunki od papieży Jana Pawła II i Benedykta XVI.

Na koniec uczestnicy wycieczki przespacerowali się ulicami Starego Miasta. Zobaczyli Kolumnę Zygmunta III Wazy, Zamek Królewski oraz Barbakan. Pod pomnikiem Jana Kilińskiego oraz Pomnikiem Małego Powstańca wysłuchali krótkich opowieści na temat burzliwej historii Warszawy.

Uczniowie, pełni wrażeń, z zakupionymi pamiątkami, wrócili do domów, aby rozpocząć długo wyczekiwane ferie.

Patriotyczny koncert w DPS

Rada Wolontariatu, która działa w naszej szkole, chętnie włącza się w różne akcje pomocy innym. Jednym z takich działań jest uaktywnienie i promowanie wartości patriotyzmu wśród osób starszych, chorych i potrzebujących.

Uczniowie naszej szkoły po raz kolejny 23 listopada wystąpili z koncertem pieśni i piosenek patriotycznych w Domu Pomocy Społecznej w Olsztynie przy ulicy Paukszty. W repertuarze znalazły się pieśni żołnierskie, legionowe, wojskowe oraz piosenki o tematyce patriotycznej. Uczniowie śpiewali w większości utwory solowe z akompaniamentem pianina oraz chóru, który tworzyli uczniowie klas I-VII.

Klimat tej uroczystości zawsze jest podniosły i uroczysty. Pensjonariusze Domu Pomocy bardzo uważnie słuchali wykonań uczniów, a także chętnie włączali się i śpiewali piosenki i pieśni, które znali. Było to także ogromne przeżycie emocjonalne dla naszych uczniów, którzy śpiewając pieśni, widzieli łzy na twarzach osób siedzących na widowni. Wiele z tych starszych osób była świadkami i uczestnikami II wojny światowej, stanu wojennego, czasów komunizmu. Z tych okresów zaś śpiewane były utwory.

Miłym zaskoczeniem dla uczniów był fakt, że po skończonym koncercie pensjonariusze dłużej zostali na swoich miejscach, a następnie wychodząc dziękowali za cudowne przeżycia. Właśnie takie chwile nadają sens wszelkim przygotowaniom, ćwiczeniom, koncertom i są fantastyczną motywacją do dalszego działania i tworzenia.

Katarzyna Szkatuła

Nagrody w konkursie „Srebrny Słowik”

W poniedziałek (20 listopada 2017 roku) w Gminnym Ośrodku Kultury w Dywitach odbył się IV Międzyszkolny Konkurs Pieśni i Piosenki Patriotycznej „Srebrny Słowik”. Organizatorem imprezy była Szkoła Podstawowa w Bukwałdzie we współpracy z Wydziałem Sztuki UWM w Olsztynie i GOK-iem w Dywitach.

W konkursie udział wzięli uczniowie z SP Bukwałd, SP Frączki, SP Słupy, SP Spręcowo, SP Tuławki i Studia Piosenki z GOK w Dywitach. Jury w składzie: dr Agnieszka Dziewulska-Pawłowska, dr hab. Katarzyna Bojaruniec i mgr Ewa Wankiewicz z UWM - Wydział Sztuki przyznało nagrody i wyróżnienia następującym uczestnikom:

w kategorii klas I-III:

• I miejsce - Emilia Kołodziejczyk,
  • II miejsce - Nina Rumińska-Być,
  • III miejsce - Krystian Przybyłowski,
  • Wyróżnienie - Zofia Rudol;

w kategorii klas IV-VII:

• I miejsce - Paulina Lefevre,
  • II miejsce - Natalia Sopel,
  • III miejsce - Anna Słowik,
  • Wyróżnienie - Klaudia Piórkowska, Maciej Soroko, Oksana Łusiewicz.

Grand Prix i statuetkę „Srebrnego Słowika otrzymała Wiktoria Przęczek.

Gratulujemy wspaniałych występów.

« pierwszapoprzednia12następnaostatnia »