Budujemy domki dla owadów

Jednym z głównych celów realizowanego w szkole programu ekologicznego jest zmiana zachowań i postaw w kierunku doceniania każdej formy przyrody ożywionej i nieożywionej jako części większej całości, bez której jest niemożliwe harmonijne funkcjonowanie całego systemu.

Realizując ten cel, dnia 18 maja 2017 roku zorganizowano, dla chętnych uczniów i dzieci z oddziału przedszkolnego oraz ich rodziców, warsztaty budowania domków dla owadów. Odbyły się one w Ośrodku Rehabilitacji Dzikich Ptaków w Bukwałdzie.

Dzieci z pomocą rodziców i nauczycieli oraz pod kierunkiem pracowników Ośrodka wykonywały domki, wykorzystując kawałki pni, deski, skrzynki, słomę, trzcinę, szyszki i glinę. Część domków umieszczono w ogrodzie przy szkole, a część uczniowie zabrali do ogródków przy swoich domach.

To działanie uświadomiło uczniom, jak ważną rolę pełnią w ekosystemie owady i dlaczego należy zapewniać im schronienie na czas zimy. Warsztaty były również okazją na ciekawe spędzenie czasu wolnego w gronie kolegów i koleżanek ze szkoły oraz rodziców.

Dokarmiamy ptaki zimą

Zima, szczególnie mroźna i śnieżna, to trudny okres dla ptaków. Uczniowie z naszej szkoły dokarmiają ptaki. Przygotowują dla nich specjalną karmę w kubeczkach i wieszają na drzewach i krzewach w otoczeniu szkoły.

Szkoła w Bukwałdzie

- Laureatką Lokalnego Centrum Aktywności Ekologicznej

Wielkim sukcesem uczniów i nauczycieli w działaniach proekologicznych, które wdrażaliśmy oraz kontynuowaliśmy na terenie naszej szkoły w zeszłym roku, jest uzyskanie certyfikatu krajowego Lokalnego Centrum Aktywności Ekologicznej w programie ogólnopolskim „Szkoły dla Ekorozwoju” Krakowskiej Fundacji Partnerstwa dla Środowiska. Decyzją Kapituły przyznano nam to wyróżnienie potwierdzające najwyższą jakość działań podejmowanych na rzecz ekorozwoju.
Nasza szkoła podjęła temat zagospodarowania terenu przyszkolnego i z sukcesem dokonaliśmy wielu zmian na terenie przyszkolnym. Nasze działania będziemy kontynuować także w bieżącym roku szkolnym. Podejmiemy kolejne także kolejne, które pomogą nam zdobyć prestiżowy, międzynarodowy certyfikat Zielonej Flagi. Dziękuję uczniom i nauczycielom za zaangażowanie.

Katarzyna Szkatuła – szkolny koordynator projektu

Zielone tereny przyszkolne

W kwietniu szkolne koło TPL oraz uczniowie klas I-III rozpoczęli prace nad projektem „Zielone tereny przyszkolne” finansowanym ze środków Wojewódzkiego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej w Olsztynie za pośrednictwem Warmińsko-Mazurskiego Ośrodka Doskonalenia Nauczycieli w Olsztynie - Olsztyńskiego Centrum Edukacji Ekologicznej.

Celem projektu było założenie przy Szkole Podstawowej w Bukwałdzie terenów zielonych spełniających cele dydaktyczne. W ramach projektu założono grządki wyniesione (przy współpracy z Radą Rodziców), w których uczniowie rozpoczęli uprawę warzyw i ziół. Dzięki temu na bieżąco będą poznawali zioła i rośliny uprawne, nabędą umiejętność ich upraw oraz wykorzystania w codziennym spożyciu poprzez sporządzanie sałatek oraz zasilenie kuchni szkolnej. Partnerami w projekcie byli: Rada Rodziców i Leśnictwo Redykajny.
Zrealizowano również zakup nasion i roślin miododajnych, które zostały nasadzone w obrębie szkoły. Zakupiono kompostownik, który będzie służył do nawożenia grządek oraz zbiornik na deszczówkę, który spełnia funkcję proekologiczną. Dodatkowo szkoła pozyskała środki na nasadzenia świerków oraz ogrodzenie części terenu wokół szkoły.

K.Sz.

« pierwszapoprzednia12następnaostatnia »